10 najlepších kníh, ktoré som prečítala za rok 2015

Keď sa rok schádza s rokom, máme vo zvyku sumarizovať, prehodnocovať a premýšľať nad predošlými mesiacmi ako aj nad tými nadchádzajúcimi. Tento rok sa mi pod ruky dostalo mnoho skvelých kníh, tak som sa rozhodla urobiť z nich rebríček.

Ako prvé musím povedať, že môj rebríček je silne subjektívny. Tituly som zoradila do poriadia podľa toho, ako veľmi mi v tomto roku boli nápomocné a nejakým spôsobom ma inšpirovali či ovplyvnili. Nejedná sa teda automaticky o knihy, ktoré celosvetovo ovplyvnili najviac ľudí, udržali sa na zozname bestsellerov New York Times alebo otočili najviac dollárov za posledných 365 dní. Proste sú to knihy, ktoré sa mi tento rok páčili (a ich tituly budú písané v akejsi česko-slovenčine podľa toho, ako som ich čítala:-))

10. Krstný otec/Kmotr
Dooobre, začneme klasikou, ku ktorej som sa dostala až tento rok. Príbeh Maria Puza, ktorý vyšiel v roku 1968, ma zaujal po viacerých stránkach. Ak ste videli film, ale nečítali knihu, odporúčam. Páči sa mi postupné rozprávanie príbehu a jeho rozplietanie, perfektné vyobrazenie postáv. Kniha zaujme širokú škálu čitateľov. Mario Puzo mal 48 rokov, keď príbehom o Donovi Corleonovi a jeho rodine urobil knižnú dieru do sveta. Ak sa cítite byť príliš starý na niečo veľké, spomeňte si na neho.

9. Prvních patnáct životů Harryho Augusta
Človek si povie, že už čítal asi každý príbeh a niečo ho len tak neprekvapí. A potom narazíte na knihu, v ktorej hlavná postava zomiera a rodí sa znova a znova a to vždy v ten istý deň so všetkými spomienkami na predošlé živote. Úchvatné, však? Pútavé čítanie a ešte k tomu od pomerne mladej spisovateľky. Pre mňa veľká inšpirácia.

8. Pravidla úspěchu
Jacka Canfielda si mnoho ľudí spája hlavne so sériou kníh Slepačia polievka pre dušu. Jack sa však roky venuje aj couchingu a vo svete osobného rozvoja a motivácie je to zvučné meno. Pravidlá úspechu sú akousi encyklopédiou všetkého, čo potrebujete o úspechu vedieť. Od cieľov, cez vizualizáciu, po afirmácie. Všetko. V jednej knihe.

7.  Myseľ vs. medicína
Je mnoho kníh o tom, ako správne myslieť. Kniha Myseľ vs. medicína sa na to pozerá z lekárskeho hľadiska a poukazuje na to, aké dôležité je nie iba myslieť, ale hlavne cítiť

6. Tajomstvo pôvodu: Atlantský gen, mor a svet (trilógia)
Sci-fi trilógia nového mena vo svete literatúry A.G.Riddle je v mojom rebríčku asi jedinou knižnou novinkou – hlavne posledné diely vyšli v slovenskej a českej verzii tento rok. Zaujal ma ako príbeh knižný, tak aj autorov.
 

5. Zen a hotovo
Minimalistický prístup Lea Babauta mi pomohol v lepšom chápaní svojho času a rozdeľovaní ho na naozaj dôležité činnosti. Jednoducho písané, ľahko použiteľné.

4. Ako človek zmýšľa
Malá, len niekoľkostranová knižôčka Jamesa Allena je krásnou ukážkou, že menej je niekedy viac a že len čo pochopíme, ako naša myseľ (ne)funguje, dokážeme obrovské veci. 

3. O psaní 
Stephen King, autor príbehov ako je Väzenie Shawshank, Zelená míla a mnohé iné bol raz len „škrabalom“, amatérom. Jeho cestu od písania krátkych poviedok po jedného z najlepších autorov sveta popisuje vo svojej knihe O psaní. Nie je to však len o jeho živote, ale aj o písaní ako takom. V knihe je mnoho rád pre spisovateľov a mňa osobne veľmi nakopla k ďalšiemu písaniu. Páči sa mi, že v knihe je vidno, že všetky úspechy sú naozaj „odmakané“ a nejaká priama a jednoduchá cesta k úspechu jednoducho nie je. A že každý profesionál bol raz začiatočníkom.

2. Život bez pšenice
Odkedy sa zaujímam o zdravé stravovanie, neustále som sa motala okolo fenoménu posledných rokov – okolo strašiaka menom lepok. Tak som sa začítala do tejto knihy. A už po pár stranách som sa so pšenicou nadobro rozlúčila a kamošky viac nebudeme. 🙂 Ani len trošičku. 

1. Rychlé čtení
Za najlepšiu knihu, ktorú som čítala v roku 2015 považujem knihu Rychlé čtení od Tonyho Buzana. Táto kniha je pre niekoho, kto rád číta, ako keď si na behanie kúpite dobré bežecké tenisky, nalejete v pondelok ráno silnú kávu alebo keď v kabelke nájdete zapadnutú gumičku do vlasov, keď vonku fúka vietor a vy máte na perách lesk (ženy ma pochopia:-)))) Podporí lepšie než dobrá pushupka a mala by byť povinným pokračovaním Šlabikáru. Nielenže uľahčí a zrýchli čítanie, zlepšuje pamäť, ale takisto k čítaniu motivuje. 
 

V roku 2015 som sa vďaka týmto knihám naučila lepšie čítať (Rychlé čtení), ešte zdravšie stravovať (Život bez pšenice), znova si oprášila poznatky o tom, ako funguje ľudská myseľ (Ako človek zmýšľa), naučila sa lepšie pracovať so svojim časom (Zen a hotovo), uvedomila si, kam sa chcem kariérne uberať (O psaní), zistila, že má zmysel sa uberať, kam sa chcem uberať (Atlantský gen, mor, svet), zamerala sa viac na svoje pocity (Myseľ vs. medicína), zosumarizovala mnohé znalosti a naučila sa ďalším o úspechu (Pravidla úspěchu), nechala sa vtiahnuť do nepredstaviteľného príbehu (Prvních patnáct životů Harryho Augusta) a pochopila, že ja a aj vy dokážeme vytvoriť dielo, ktoré tu po nás zostane navždy (Krstný otec).

Zostaviť rebríček nebolo jednoduché. Tento rok som prečítala mnoho skvelých kníh, ktoré sa nedostali ani na môj rebríček ako je Zmizelá (Gone girl), Jsme tady a teď, Řeky Londýna, Labyrint (Maze runner), Minútový manažér, 1984, Od nuly k jedničce, Aby vše klapalo, Prvních sto, Marťan a iné. Tento rok som vo veľkom presídlila z kníh o osobnom rozvoji aj na beletriu, ktorej som posledné roky nevenovala veľa pozornosti a objavila mnoho skvelých knižných príbehov a šikovných autorov.

Viem, že mnoho ľudí knihy akosi zatracuje, „nemá na ne čas“ či ich nebavia. Ja knihy milujem viac s každou ďalšou prečítanou a každým ďalším napísaným riadkom. Myslím, že dokážu byť skvelým pomocníkom, poradcom, priateľom či spoločníkom a ak by som si mala dať nejaké predsavzatie do roku 2016, tak je to to, že budem usilovne pracovať na tom, aby sa aj moje knihy raz umiestnili v niekoho rebríčku 🙂

 

Pridaj komentár

Close Menu