Ako napísať knihu? Túži po tom 90% ľudí

Ako napísať knihu? Túži po tom 90% ľudí

Od vydania Insomnie mi píše mnoho ľudí, ktorí by chceli písať, píšu, alebo už niečo napísali. Príchadzajú mi maily od ľudí, ktorí píšu náučnú literatúru i fikciu, krátke poviedky či romány, poéziu alebo prózu… Mladí aj starší, niektorí s písaním začínajú, iní sa mu venujú roky. A tak som sa v tom začala vŕtať…

Podľa štatistík chce 90% Američanov napísať knihu (zdroj: BookExpo America 2015). V zoznamoch snov a cieľov dominuje práve tento bod a ľudia sa o tématiku písania a vydávania (či už prostredníctvom vydavateľstva alebo cez selfpublishing) zaujímajú každoročne viac a viac. Podľa Publishers Association bol práve predošlý rok v UK rekordný v predaji publikovaných kníh. Oproti minulému roku sa tržby zdvihli o 7% a tak sa 2016 stal rokom s najväčším rastom v dekáde (zdroj: www.publishers.org.uk). Do rebríčkov bestsellerov sa dostávajú nielen známe a zvučné mená, ale i nováčikovia, ktorých prvotina vystrelila do výšin tak rýchlo, že ešte ani nevychladla po príchode z tlačiarne a už sa z rukopisu robí scenár pre netflix. Z knižných príbehov vznikajú filmové adaptácie, seriály a videohry, rozširujú a rozčleňujú sa žánre, vzrastá obľuba fanfikcie a sociálne siete až tak praskajú vo švíkoch s memes a fanpagami. Trh je pripravený. A vy?

Možno i vy túžite prísť do kníhkupectva, prejsť prstami po chrbátoch kníh a nájsť tam tú so svojím menom. Nebudem vám klamať – je to krásny pocit. A budem rovnako úprimná v tom, že k tomu vedie dlhá cesta. Mnoho ľudí sa na ňu vydáva z mnohých dôvodov… A keď je niečo, čo ma zaujíma, sú to dôvody.

Prečo tak veľmi chceme napísať knihu? Čo nás k tomu vedie? Ktoré očakávania sa nám skutočne dokážu naplniť a čo zostane len fikciou?

Začnem od toho, čo vás zaujíma najviac – peniaze. Je mi jasné, že J.K. Rowling alebo Stephen King sa majú fajn, ale ak aplikujeme paretovo pravidlo do knižného biznisu, tak 80% peňazí z predaja kníh zarobí 20% autorov. Tým pádom sa logicky (minimálne spočiatku a možno aj navždy) zaradíte medzi 80% autorov, ktorí zarobia 20% financií z predaja na knižnom trhu (a ak ste slovenským či českým autorom, prihliadajte na veľkosť trhu). Preto ak chcete napísať nejaké dielo kvôli tomu, aby ste si na tom v prvom rade zarobili, tak… no… Nerobte to. Verte mi… Okrem toho, že to nie je správna motivácia, môžete byť veľmi sklamaní. Ale o zárobkoch z kníh podrobnejšie niekedy nabudúce.

Pravidelne chodím do kaviarne a píšem tam. Sedím za notebookom so slúchadlami v ušiach, ťukám si do kláves a pijem kávu. Vyzerá takto profesia spisovateľa? Píše sa takto kniha? Ani náhodou…

Profesia spisovateľa a sen napísania knihy sú zabalené v ligotavom pozlátku, ktoré podporuje všetok obsah na instagrame s hashtagom #writerslife. Nakoľko je hlavná postava Insomnie taktiež spisovateľka, o tejto profesii som písala i tam. Tu je úryvok z knihy:

 

“Mnoho ľudí si profesiu spisovateľa predstavuje asi tak, že ležíte na horúcej pláži, slnko vás príjemne hreje na pokožke, na bankový účet vám naskakujú milióny a vy ťukáte do notebooku a myslíte si, že píšete nového Harryho Pottera, po ktorom si pôjdu všetci roztrhnúť riť. Ale tak to nie je.
Viete, byť spisovateľom, to je osamelá práca. Sedíte doma uprostred noci, v celom byte je ticho alebo hrá hudba na plné pecky, jediné svetlo žiari z obrazovky vášho notebooku a vy, zahádzaní stovkou papierov, poznámok a rešerší, sa idete zblázniť z toho, ako máte ďalej pokračovať. Bliká kurzor, ale vám nič nenapadá. Rozčuľujete sa, prečo vaša hlavná postava robí to, čo robí, keď vy, boh jej života, jej stvoriteľ a pán, ste ju priviedli na tento svet a ona si tvrdošijne ide mimo koľají, ktoré ste jej pripravili. Mokrá bielizeň je stále v práčke, vy netušíte, čo za deň dnes vlastne je a či špinavý tanier po vašej ľavici tam je od večere, obeda alebo zo včerajšieho dňa. Tak nejak to vyzerá. Je to niečo, čo si musíte odsedieť a odmakať, sem tam i odkričať a odplakať. Neexistujú žiadne skratky, je mi ľúto.”

— Insomnia, www.InsomniaDiary.com

Písanie je práca, je to proces. Vytvoríte množstvo obsahu a potom ho skresávate, upravujete, vylepšujete… Prepisujete a opäť doplňujete. A znova a znova a znova. Meníte stratégie, hľadáte lepšie možnosti, píšete a potom – aha! Diera v deji veľká ako prasa! Tak to zas prerábate… Dokolečka dokola… Svoje myšlienky, názory, postoje, zážitky, vízie a pocity preplietate s fantáziou a zasadzujete do vnútornej kompozície diela. Nie je to vysedávanie v kaviarni (i keď sa to tak môže zdať), je to osamelá práca doma. Najväčšie množstvo práce robíte vtedy, keď vás nikto nevidí. Kladiete slovo za slovo, kapitolu za kapitolou… až kým bude kniha hotová.

A presne tak sa píše kniha.

Slovo za slovom.

Je to tá najhlúpejšia a zároveň najgeniálnejšia rada, akú vám môžem dať. Píšte slovo za slovom. Napredujte. Rýchlosť nie je podstatná, ak máte správny smer. Píšte a píšte, až kým bude vaše dielko hotové.

Prečo sa ale rozhodnúť pre profesiu spisovateľa, ak pravedpodobne nezarobíte veľa, možno sa nikdy neumiestnite v žiadnom rebríčku bestsellerov, budete dlhé mesiace osamote pracovať na svojom diele, ktoré možno ani nikdy neuzrie svetlo sveta a ak aj, budete verejne kritizovaní?

Tým dôvodom je vaše vlastné PREČO. V procese písania sa stretnete s mnohými prekážkami – od autorského bloku, cez odmietnutia vydavateľstiev, až po kritiku. Toto všetko môžete prekonať len tak, že máte vnútornú motiváciu. A tá je u každého odlišná.

Ja mám zopár svojich PREČO.

Keď som začala písať prvé kapitoly Insomnie, tešila som sa z akejsi vlastnej sebarealizácie. Bavilo ma tvoriť príbeh, hrať sa s jeho dejom, vytvárať a prehlbovať postavy, pripravovať dejové zvraty… Bola to zvedavosť a hra, ktorá sa striedala s učením a drinou.

Odvtedy ubehlo veľa času a ja som prišla na to, že táto profesia prináša mnohé veci, ktoré ma tešia viac.

Vďaka besedám i písaniu ako takému som mohla navštíviť nové miesta a zažiť zážitky, ku ktorým by som sa bez Insomnie nikdy nedostala. Spoznala som mnoho úžasných ľudí, niektorí dnes patria do môjho najužšieho kruhu priateľov. Práve ľudia, ktorých vďaka tejto profesii môžem stretávať (od pracovníkov kníhkupectiev, cez knižné blogerky a čitateľov až po všetkých tých, ktorí sa mi vďaka písaniu dostali do života), sú pre mňa jedným obrovským PREČO sa viesť na tomto šialenom kolotoči, z ktorého sa mi občas točí hlava.

Pri písaní každej jednej knihy si určujem vlastné limity, ktoré ňou chcem prekonať. Vždy o krok ďalej zo zóny komfortu. Priznávam, že často nemám poňatia, ako to všetko urobiť… No napriek tomu začnem a… no… Nejak to už vymyslím, nie? Kvôli sebe, kvôli vám. Toto je ďalší bod, ktorý je pri tejto profesii (ako i pri každej inej) taký dôležitý – kým sa počas tejto cesty stávate.

Písanie je túžba podeliť sa so svetom o svoje zážitky, myšlienky, vízie, kritiku, možno výstrahu… Je to prianie niečo po sebe zanechať. Je to terapia zadarmo, je to vizualizácia, útek do iných svetov. Vzdeláva a baví. Pomáha autorovi i čitateľovi. Fyzicky od seba môžu byť vzdialení tisícky kilometrov, a pritom sú v okamihu prepojení jediným dotykom bruška palca po stránke knihy. Dá vám veľa… No omnoho viac ním dokážete dať vy druhým.

A to je to najdôležitejšie. Úplne najviac, čo vám napísanie knihy môže dať, je to, čo dokážete dať vy druhým. 

Čo vám môžem dať ja?

Moje knihy, samozrejme – momentálne Insomniu a Hypersomniu. No nechcem skončiť len pri tom…

Písanie je osamelá práca, no predsa na to nemusíte byť sami.

Možno máte napríklad i tieto otázky…

Aká je vnútorná kompozícia diela? Čo je to bod obratu a ako ho vytvoriť? Ako vytvoriť trojrozmernú hlavnú postavu? Ako tvoriť vedľajšie postavy? Aké sú archetypy postáv? Koľko postáv je akurát a koľko je príliš? Ako písať dialógy? Ako tvoriť zaujímavejšie zápletky? Ako zvýšiť intenzitu deja? Ako editovať? V akom programe písať?

Ako predať autorské práva? Alebo ísť cestou crowdfundingu? Je vhodnejšie vydať knihu cez vydavateľstvo alebo selfpublishing? S akými zmluvami sa stretnete a ktoré sú tie výhodné? Ako vydať e-book? Ako to funguje s tlačenými a elektronickými právami? Čo musíte vedieť o marketingu v knižnom biznise? Ako získať agenta? Ako predať práva do zahraničia? Ako sa tvorí obálka? Ako funguje Amazon?

Na Slovensku a v Čechách máme mnoho šikovných ľudí, a predsa nemáme dostatok informácií, k tomu, aby sa zviditeľnili. Odpovede na väčšinu predchádzajúcich otázok jednoducho cez google v slovenčine nenájdete. A to je obrovská škoda.

Viem, aké to je, dokončiť poviedku a nemať ju komu dať prečítať. Aké to je vyhľadávať si všetky potrebné informácie na zahraničných weboch. Nie je to taká zábava… Sama som si pri písaní prešla mnohými zisteniami a veľa z nich fungovalo metódou pokus-omyl.

A ja o tom budem písať. Tu, na blogu. Ale to niekedy nabudúce. Teraz idem z kaviarne domov.

Trh je pripravený. A vy?

Zaujíma vás niečo konkrétne? Napíšte komentár, alebo ma kontaktujte.

P.S.: Nemajte strach. Stíham písať i tretiu časť Insomnie 🙂

This Post Has One Comment

  1. Peter Volák

    Skvelý článok. Ďakujem za objasnenie. Mohlo by tu byť viac článkov s podobnou tématikou. Peter

Pridaj komentár