Čo práve čítam 21/9/2017

Čo práve čítam 21/9/2017

Výber kníh, ktoré čítam, je vždy akýmsi všehodžúsom, z ktorého sa algoritmus na Goodreads zrejme chytá za hlavu. Mám rada klasickú literatúru, tématiku osobného rozvoja a tiež modernú fikciu, no často siahnem len tak po niečom, čo ma osloví (napríklad po príbehu o pirátoch!). Tu sú knihy, ktoré mám momentálne rozčítané.

Vždy čítam niekoľko kníh naraz. Aj v tomto chaose sa však dá vyznať. Čítam odlišné žánre, v odlišných jazykoch, v odlišných formátoch a na odlišných miestach. Pretože prečo vlastne nie, že? Teda čítam pred spaním v posteli po slovensky tlačenú knihu o ženskej duši, v tramvaji cez mobilnú appku na kindle v angličtine sci-fi o cestovaní z tela do tela a v knižnici v českom jazyku knihu o tom, ako piráti hľadajú zakopaný poklad. Pretože prečo vlastne nie, že?

Dôvod, prečo čítam viac kníh naraz, je jednoduchý – ja tým knihám jednoducho neviem povedať nie! :-)))) Tu sú tie, ktorým som pred nejakým časom prisľúbila svoju vernosť a momentálne to spolu ťaháme k (dúfam) šťastným koncom.

Robert Louis Stevenson – Ostrov pokladov (Treasure Island)

Keď sa spustí téma seriálov, vždy splietam o Black Sails. Postavy a motívy tohoto seriálu pochádzajú z najznámejšieho diela škótskeho spisovateľa R. L. Stevensona. A o čom príbeh je? O pirátoch! Je to klasický pirátsky príbeh so všetkým, čo k tomu patrí – legendárny Long John Silver, poklad kapitána Flinta, plavba po šírom mori… A hovoriaci papagáj, ktorý vie len nadávať! Za touto knihou som sa vydala do mestskej knižnice a musím povedať, že som polovicu príbehu zhltla na jedno posedenie.

Clarissa Pinkola Estés – Ženy, ktoré behali s vlkmi (Women who run with the wolfes)

O tejto knihe som počula mnoho, preto som bola rada, keď som sa k nej konečne dostala. Je to kniha určená pre ženy. Autorka píše o Divokej žene – o časti ženského Ja, ktoré je vášnivé, tvorivé, hravé, zvedavé, odvážne a nespútané, no nánosy každodenných starostí ho zasypali a udusili. Pomocou príbehov a zážitkov zo psychologickej praxe pomáha ženám navrátiť sa k tejto inštinktívnej podstate. Som momentálne v 1/5 tejto obsiahlej knihy a rada sa k nej vyjadrím viac po prečítaní.

 

“Divoká žena môže stopovať, bežať, privolávať k sebe aj odháňať. Môže vnímať, cítiť, zastierať a hlboko milovať. Je intuitívna, svojrázna a rešpektuje pravidlá. Je absolútne nevyhnutná pre duchovné a mentálne zdravie žien.”

— Clarissa Pinkola Estés – Ženy, ktoré behali s vlkmi (Women who run with the wolfes)

 

Claire North – Touch (v SK ani CZ zatiaľ nevydané)

Keď som dočítala Prvních patnáct životů Harryho Augusta (First fifteen lives of Harry August), vedela som, že chcem od tejto autorky prečítať ďalšie diela, pretože jej písanie mi perfektne sadlo. Touch je príbeh o postave, ktorá sa dotykom dokáže vteliť do iného človeka. A tak cestuje – z jedného tela do druhého… Až kým nezistí, že sa ho niekto snaží zbaviť. Príbeh je originálny a sarkastický, čo ma baví. Páči sa mi rozprávanie hlavnej postavy – entity známej ako Kepler – a jej skúsenosti s telami, v ktorých žil. A ako Kepler cestuje, dostáva sa i na Slovensko :-))

Virginia Woolf – Mrs Dalloway

Clarissa Dallowayová ide jedno ráno kúpiť kvetiny na večierok, ktorý pripravuje pre svojho manžela Richarda. Takto by sa dal zhrnúť dej tejto knihy. Myslím, že v tomto diele nejde ani tak o dej, ako o detailné vykreslenie života pani Dallowayovej. Kniha Mrs Dalloway je považovaná za vrcholné dielo britiskej autorky Virginie Woolf a bola tiež námetom na napísanie knihy Hodiny od Michaela Cunninghama.

Ayn Rand – Atlasova vzpoura (Atlas shrugged)

Úprimne, túto knihu čítam rok… Je to jedna z tých kníh, ktoré jednoducho nedáte rýchločítaním, ani ju nechcete zhltnúť v čo najkratšom čase. Treba na ňu čas, priestor. Nie preto, že má neuveriteľných 1000 strán, ani preto, že je príbeh rozvetvený a autorka detailne opísala históriu a pozadie každej postavy, ale pre myšlienkovú rozsiahlosť tohoto diela. Kniha sa dotýka mnohých tém, Randová v nej vypracovala filozofický smer objektivizmus a ja sama neviem, či jediným prečítaním dokážem obsiahnuť všetko, čo je v tomto diele skryté.

Knihy, ktoré som nedávno dočítala:

Charles Duhigg – Sila zvyku (Power of habit)

Aldous Huxley – Prekrásny nový svet (Brand new world)

Čo aktuálne čítam, nájdete i na mojom instagrame. 

Pridaj komentár