Panta Rhei Awards 2017

Panta Rhei Awards 2017

Je mnoho dôvodov, prečo píšem. V prvom rade ma to baví. Táto profesia je tak šialená a náročná, že bez lásky k písaniu to proste nedáte. Píšem tiež pre druhých – chcem čitateľom darovať príbeh, ktorý ich zabaví, rozosmeje, možno pomôže prekonať určité náročné situácie v živote. Píšem, pretože v príbehu rozoberám témy, ktoré považujem za dôležité a píšem, pretože mám občas pocit, že nedokážem byť bez písania. 

Nepíšem však pre ocenenia. Nikdy som nemala za cieľ získať na svoje knihy zlatú nálepku. Keď vychádzala Insomnia, vedela som, že to bude hop alebo trop. Príbeh, obálka, setting, rozprávanie a samotné uvedenie knihy s webstránkou a trailerom sa mi zdalo tak špecifické a odlišné od bežných slovenských kníh, že som si nebola istá, či ľudí nadchne, alebo o knihu ani nezakopnú. Chcela som len dať svetu tento príbeh a dúfať, že si k niekomu nájde cestu. Necítila som sa ako spisovateľka a trvalo mi veľmi dlho sa tak sama nahlas nazvať. Predstava, že by niekto ocenil moju knihu, mi bola na míle vzdialená.

Preto keď som sedela na odovzdávaní cien Panta Rhei Awards 2017, v ktorom bola Hypersomnia (Insomnia #2) nominovaná v kategórii Slovenská mládežnícka kniha roka 2017, hovorila som si: „Ako som sa sem dostala?“ :-))))

Mail o zaradení do nominačného listu som považovala za milú skutočnosť, neočakávala som, že sa kniha dostane medzi finalistov. Keď mi o pár dní prišiel ďalší mail o tom, že je Hypersomnia medzi 5 finalistami a že som pozvaná na odovzdávanie cien, bola som príjemne prekvapená. Nie vždy je táto profesia „rainbows and butterflies“, preto takáto podpora veľmi poteší a pomôže.

Odovzdávanie cien prebehlo 5. apríla v Refinery Gallery v Bratislave a okrem mňa boli v ďalších kategóriách nominovaní slovenskí spisovatelia ako Jozef Banáš, Dominik Dán, Jozef Karika a iní. Nie je to zas až tak dávno, čo sme sa v škole učili o Ľubomírovi Feldekovi a Tomášovi Janovicovi. A zrazu pán Feldek sedel pri stolíku predo mnou a Tomáš Janovic bol uvedený do siene slávy :-)))

Hypersomnia sa umiestnila na 3. mieste. Cenu za Slovenskú mládežnícku knihu roka si odniesla Mirka Varáčková a ja jej môžem len a len gratulovať 🙂

Za túto obrovskú poctu ďakujem predovšetkým vám. Nominácie vznikli na základe predajov a čitateľskej ankety, preto som na stoličke pod pódiom sedela práve vďaka vašej podpore. Ja viem, že stále opakujem, že mám tých najlepších čitateľov a bla bla bla, ale ja vám to budem stále pripomínať, áno? :-)))

Po odovzdávaní cien bol raut a ja som mala pár minút aj na to, aby som sa porozprávala s mojím vydavateľstvom. Prvá otázka, ktorá z ich strany padla, bola: „Kedy bude niečo nové???“ :-)))) Ako viete, práve píšem tretiu a záverečnú čast trilógie Insomnia, ktorá by mala vyjsť tento rok. O presnejšom termíne vás budem včas informovať. To je všetko, čo nateraz môžem povedať :-)) Po dokončení trilógie mám naplánovanú ďalšiu knihu, ale to už úplne predbieham :-))))

Všetky kategórie, výsledky i fotografie Panta Rhei Awards 2017 nájdete na www.awards.sk a celý gala večer si môžete pozrieť na live.joj.sk.

Ešte raz vám ďakujem za vaše hlasy a Panta Rhei za tento prekrásny večer 🙂

Pridaj komentár