4 mýty o písaní kníh a o tvorivej práci

4 mýty o písaní kníh a o tvorivej práci

Okolo písania kníh vládne viac povier než okolo Lochnesskej príšery. Osobne sa stretávam s mnohými úsmevnými otázkami. Tu sú štyri najčastejšie mýty o písani, spisovateľoch a o tvorivej práci ako takej.

Každý autor má svoje vlastné zvyky, o tom niet pochýb. Napriek tomu o tvorivej práci jestvujú povery, ktoré nie sú pravdivé.

Príde múza dnes, zajtra, alebo… ?

Bájna slečna, ktorá sedí na kamenných útesoch a zúfalí námorníci sa nevedia dočkať, kedy sa vrhnú do jej teplého náručia. Nie, počkať! To je siréna. A je rovnako fiktívna ako múza.

Ak chcete byť v niečom dobrý, musíte sa učiť od tých najlepších. Sama študujem autorov a iné kreatívne hlavy ako je Stephen King, James Patterson, R.L.Stine, Aaron Sorkin a mnohí iní. A kto hovorí o múze? Profesionáli nie.

Ak by ste čakali, kým vás navštívi múza, strávili by ste celý život čakaním. Profíci vedia, že za napísaním knihy nestojí múza, ale práca. Nečakajú na nápady, začnú ich tvoriť.

Tak ako s jedlom rastie chuť, aj s písaním prichádzajú nové nápady. Myšlienky sa objavia práve počas kreatívneho procesu – preto je dôležité začať a vytvárať činnosť. Nečakajte preto na nápady – jednoducho začnite písať.

Myslite na to, že svoje písanie budete neskôr editovať. Preto vaše prvotné nápady nebudú vašimi finálnymi výstupmi. Aby ste však napísali niečo skvelé, musíte niekde začať.

Nalejem si jeden a bude sa mi písať lepšie

Mýtus písania s alkoholom sa viaže k Ernestovi Hemingwayovi, ktorý údajne povedal, že píše opitý a edituje triezvy. Keď však píšete, potrebujete byť stopercentne sústredení a prítomní. Alkohol vám vaše myšlienky a nápady rozmaže.

Pri písaní sa potrebujete dostať do takzvaného „flow“. Je to stav absolútnej zacielenosti na prácu. Všetky vedľajšie vzruchy zmiznú a vy ste zameraní len na tvorenie. Tento stav v opitosti nikdy nedosiahnete.

Alkohol z vás lepšieho autora neurobí. Radšej fľašku otvorte, keď bude vaša kniha na polici kníhkupectva 🙂

Nepíšem! Mám spisovateľský blok! Už dva roky…

Najväčší strašiak autora? Keď bliká kurzor, ale autorovi nič nenapadá… Spisovateľský blok je častou a rozľahlou témou pri kreatívnej práci. Úprimne, nemyslím si, že sedíte za notebookom, pracujete na svojom diele a odrazu BLIK! Prišiel spisovateľský blok a vy zastanete v polovici vety a nie ste schopní pokračovať.

Spisovateľský blok je strach. Strach z neúspechu alebo dokonca úspechu, strach z toho, čo povedia priatelia, susedia alebo babka. Strach „čo ak?“ a „čo keď?“

Ak sa dostanete do bodu, kedy neviete v tvorbe pokračovať ďalej, sú dve možnosti. Ako prvé na prácu zatlačte. Posnažte sa viac, skúste niečo iné. Zamakajte. Hľadajte iné spôsoby, alebo začnite pracovať na inej časti diela.

Druhá možnosť? Zaklapnite notebook a choďte von. Prejdite sa, choďte si zacvičiť, vyvenčite psa alebo akváriové rybičky. Jednoducho zmeňte prostredie, nachvíľku vypusťte problém z hlavy a oddýchnite si. Potom sa ale vráťte práci – aby sa náhodou hodinová pauza nezmenila na šesťmesačnú prokrastináciu 🙂

Spisovatelia sú depresívne tvory, ktoré žijú v noci z krvi svojich nepriateľov a kofeínu

Čiastočná pravda – môžete pracovať v noci. Mne sa napríkad v noci píše perfektne, pretože je všade ticho a nikto ma neruší. Rýchlejšie sa dostanem do flow než počas dňa.

Avšak predstava, že spisovateľ musí byť v hlbokých depresiách, aby vytvoril niečo unikátne, je skreslená. Síce mnoho známych spisovateľov utieklo k písaniu práve počas ťažkých období, ale samotné písanie vytvára dobré pocity.

Najlepšiu prácu odvediete vtedy, keď ste vnútorne šťastní a aktívni. Použite v písaní svoje pocity, zážitky a dovoľte si nahliadnuť do tých najbolestivejších zákutí vlastnej duše, aby ste vytvorili autentické emócie, ale nezostávajte v tejto tmavej jaskyni.

Tvorivé činnosti sú opradené legendami. Brať ich za pravdivé a snažiť sa podľa nich konať, môže vašej práci viac uškodiť ako pomôcť. Dôverujte plánovaniu a poctivej systematickej práci a hlavne píšte s láskou 🙂

Pridaj komentár