Krst slovenských hrdiniek alebo prečo sa nesmieme vzdať

Krst slovenských hrdiniek alebo prečo sa nesmieme vzdať

Keď som chodila do tretej triedy na základnej škole, založila som triedny časopis Krik tretiakov. Bol to satirický komiks, ktorý som ilustrovala a pozostával z krátkych príbehov, ktoré sa za posledný mesiac udiali v našej triede. Časopis bol mesačník, neskôr v ďalších ročníkoch štvrťročník. Kresliť časopis ma bavilo a keď som videla, že Krik tretiakov (a neskôr Štvrtákov a Piatakov) vie pobaviť aj spolužiakov, venovala som mu ešte viac času.

Komiks, ktorý som kreslila, bol smiešny. Postavičky pozostávali len z kruhu ako hlavy, trojuholníkového tela a nôh a rúk a nejakej konkrétnej charakteristiky, aby ste vedeli, o ktorú postavu sa jedná. Keď som chcela, aby sa dostal k spolužiakom, musela som celé číslo nakresliť, teda som od začiatku kreslila niekoľkostranové čísla znova a znova pre asi 30 spolužiakov. Až neskôr prišla na rad kopírka, s čím sa mi ale zdvihli výrobné náklady, čo desaťročné decko proste neustojí. Keď som od spolužiakov začala pýtať peniaze, ktoré by mi pokryli náklady na papier a kopírovacie služby, triedna učiteľka ma stopla. To bol môj prvý kontakt s biznisom (a systémom, ha). Možno niekde tam vo mne vznikol sen tvoriť.

Často dostávam otázku, či som chcela byť od detstva spisovateľka. Popravde, nie. Keď sa však obzriem spätne, všetko to smerovalo práve k písaniu a ku kreatívnej činnosti.

Pamätám si, ako mi moja mama každý večer pred spaním vymýšľala z hlavy príbehy na spanie, ako mi môj dedko nosil komiks Káčer Donald, ako som napísala niekoľko krátkych divadelných hier pre triedu a ako som chodila každý týždeň do knižnice a snažila sa pani knihovníčku presvedčiť, aby mi požičala viac kníh, než bolo povolené a že tie, ktoré som zas a opäť zabudla doma, jedného dňa určite určite vrátim. Časopis bol prvým pokusom o kreatívu spojenú s publikovaním.

Myslím, že všetko veľké začína nápadom, snom, myšlienkou… Áno, verím v tú povestnú „Čo ak…?“ otázku.

Mnohé zo služieb a produktov, ktoré bežne používame vznikli vďaka šikovným Slovenkám, ktoré mali sen a odhodlanie. Ženy, ktoré stoja za CURAPROX Slovensko, Pelikán.sk, Sashe.sk, Mile, Lásky Kvet sa podelili o svoje príbehy a vďaka tomu vznikla kniha 49 hrdiniek slovenského biznisu, na ktorej som sa podieľala ako spoluautorka spoločne s Ivicou Ďuricovou a Katarínou Sedláčkovou.

Každá zo 49 hrdiniek mala sen. Mala prianie urobiť niečo inak, niekomu pomôcť, niečo vybudovať, niečo po sebe zanechať. Vytvoriť hodnotu, ponúknuť službu.

Po ceste však väčšinou prichádzajú prekážky. Ak by všetko išlo hladko a jednoducho, všetci by to robili, však?

Elena Kohútiková, dlhoročná ambasádorka ženského podnikania a podpredsedníčka dozornej rady VÚB banky a krstná mama knihy 49 hrdiniek slovenského biznisu mala počas krstu 19. januára 2019 na konferencii Mamy v pohode krásny príhovor, v ktorom povedala:

Ženy sa nesmú vzdať.

V príbehoch sa slovenské podnikateľky stretli s mnohými problémami. Nedostatok financií či podpory od blízkych, byrokracia, zmena zákonov, kríza či osobné záležitosti sa dotkli nejednej z nich. Napriek všetkému sa rozhodli vydržať a pokračovať.

Počas písania trilógie Insomnia mi do cesty vošlo asi milión prekážok. Boli dni, kedy som chcela zabuchnúť notebook a nechať príbeh nedopísaný. Čo ma motivovalo, bol práve ten sen. Nielen dopísať tento príbeh, ale písať ďalší a ďalší a ďalší… Vytvoriť niečo svoje a podeliť sa o to s druhými. Podeliť sa o umenie, ktoré niekoho rozosmeje alebo (prepáčte!) rozplače. Stále je tam niekde vo mne to malé dieťa, ktoré si vymýšľa príbehy s postavičkami s levitujúcimi časťami tela.

Nedávno som narazila na citát:

Ak to skúsite, neviete, čo sa stane. Ak to neskúsite, viete, čo sa stane.

Ak to neskúsite, stane sa jedno veľké nič. A preto sa nesmiete vzdať.

Ak máte sen a neviete ako prejsť k realizácii, alebo sa stretávate s prekážkami, nie ste v tom sami. Verím, že vás kniha 49 hrdiniek slovenského biznisu inšpiruje a pomôže vám vybudovať niečo, na čo budete hrdé 🙂

Viac o knihe sa dozviete na tomto linku.

Pridaj komentár