Čo práve čítam: Ako si Neil Gaiman našiel cestu k môjmu srdiečku, o kráľovnej fantasy Bardugo a ďalšie knižné tipy roku 2019

Čo práve čítam: Ako si Neil Gaiman našiel cestu k môjmu srdiečku, o kráľovnej fantasy Bardugo a ďalšie knižné tipy roku 2019

Keď sa pozriem na môj goodreads účet, v roku 2019 sa u mňa opakuje jeden autor: Neil Gaiman. Ku Gaimanovi som sa dostala vďaka MasterClass.com, kde pozerám video kurzy o písaní. Nakoľko bol Gaimanov kurz skvelý, rozhodla som sa prečítať si jeho knihy. Mnohé z nich sa zaradili medzi moje najobľúbenejšie.

Long live Gaiman

Ako prvú som od Neila Gaimana začala čítať Nikdekoľvek (Neverwhere). Príbeh je o Richardovi, ktorý stretne dievča menom Dvierka (Door), ktoré sa rozpráva s myšmi a žije vo svete pod Londýnom. Richard sa dostane do tohto magického sveta, kde stretá ďalšie postavy ako je markíz de Carabas (Marquis de Carabas) alebo Lovena (Hunter), zatiaľ čo má v pätách dvojicu zabijákov pána Vandemara a pána Croupa, ktorým nechcete prekrížiť cestu 🙂  Kniha bola veľmi originálna a vtipná a ja som ju nevedela pustiť z ruky.

Gaimanov dôvtip a štýl písania som si zamilovala a preto som sa postupne pustila do čítania ďalších jeho kníh. Severská Mytológia (Norse mythology) je zbierkou krátkych poviedok zo sveta severských bohov. Prečítať si môžete príbehy o tom, ako Thor získal Mjolnir, alebo o tom, ako Loki ukradol Sifine vlasy, na čom som sa náramne pobavila. Príbehy krásne vykresľujú severskú mytológiu a postupne vedú k Ragnaroku, ku koncu sveta.

Za veľmi nápaditú som považovala Záhrobnú knihu (The Graveyard book), ktorá bola inšpirovaná Knihou džunglí (The Jungle Book). Príbeh je o chlapcovi menom Prelud (v angličtine Nobody – skrátene Bod), ktorý je celkom normálnym chlapcom až na to, že žije na cintoríne s duchmi 🙂 Skvelé bolo tiež dielo Oceán na konci ulice (The Ocean at the End of the Lane), z ktorého mi občas prešiel mráz po chrbte a kniha Americkí bohovia (American gods), ktorú som si následne pozrela spracovanú i ako seriál.

Začala som tiež čítať zbierku poviedok Kouř a zrcadlá (Smoke and Mirrors), ktorú som však nestihla dočítať, nakoľko som ju musela vrátiť do knižnice :-))) a Hviezdny prach (Stardust), ktorý som však nedočítala, pretože ma príbeh nebavil :-/

Knihy Neila Gaimana určite odporúčam všetkým, ktorí hľadajú originálne diela v žánroch fantasy a sci-fi. Príbehy sú veľmi nápadité a ľahko sa čítajú vďaka skvelém rozprávačským schopnostiam. Neil Gaiman sa stal jedným z mojich najobľúbenejších autorov a teším sa na ďalšie jeho knihy.

Nikdekoľvek tento rok dokonca vyšla v Slovarte – link tu.

Grishaverse

Okrem Gaimana som si za poslednú dobu obľúbila Leigh Bardugo, autorku fantasy série zo sveta Grishaverse. Dva roky dozadu bol Vranej šestky (Six of crows) obrovský humbúk. Keď som si knihu prečítala, pochopila som prečo 🙂 Kniha bola veľmi pútavá a ja som si ju zamilovala. Následne som sa pustila i do druhej časti Kráľovstvo podvodníkov (Crooked kingdom) a tešila sa na ďalšie príbehy z univerza Grishaverse, ktoré bolo inšpirované ruským cárstvom.

Od Bardugo som tento rok čítala Tŕnitú reč (Language of Thorns), ktorá je zbierkou šiestich rozprávok z tohto temného fantasy sveta. Tŕnitá reč je jedna z najlepších kníh, aké som kedy čítala. Príbehy boli veľmi živé s často nepredvítaľnými dejovými zvratmi a komplexnými postavami. Môžete v nich rozpoznať klasické rozprávky, ktoré ste čítali v detstve, avšak sú temnejšie – o dosť temnejšie. Okrem príbehov bola úžasná i grafická stránka knihy. Tŕnitá reč je pretkaná krásnymi ilustráciami, ktoré dopĺňajú atmosféru príbehov a budú vás čítaním viesť. Ak máte radi príbehy z univerza Grishaverse, určite si toto dielo nenechajte ujsť.

Teraz čítam z Grishaverse Zjazveného kráľa (King of Scars). Je to pre mňa troška chaotické, nakoľko som nečítala knihy, ktoré začínajú sériu – trilógiu Shadow and Bone. Takže som sa za prvé pekne vyspoilerovala 😀 a za druhé som niektoré veci musela pochopiť z kontextu. Zjazvený kráľ je fajn, ale duológia Vrania šestka na čele s Kazom Brekkerom aka bastard of the barrel, dirtyhands and demjin bola pre mňa pútavejšia 🙂 Snáď sa zlodejíček Kaz objaví v pripravovanej adaptácii Shadow and Bone na Netflixe.

Klasika od Atwoodovej, Homéra a Lovecrafta

Rovnako ako to bolo s Gaimanom som sa vďaka MasterClass.com dostala aj k autorke Margaret Atwood. Prečítala som si jej dystopický román Príbeh služobníčky (Handmaid´s Tale), ktorý je aj po viac ako 25 rokoch od vydania aktuálnejší, než kedykoľvek predtým. Príbeh bol veľmi mrazivý a myslím, že si nájde svojich fanúšikov predovšetkým medzi ženami. Kniha bola sfilmovaná ako seriál a teraz prichádza posledná séria. K seriálu som sa zatiaľ ešte nedostala, ale chystám sa na neho 🙂

Momentálne čítam okrem Zjazvené kráľa i kompletnú zbierku poviedok H.P Lovecrafta, ktorý bol veľkou inšpiráciou pre Stephena Kinga a ktorý stojí za stvorením monštra Cthulu. Na stolíku mám pripravenú Homérovu Odysseu a Zaklínača (Witcher).

Čo práve čítam vždy pridávam do stories na mojom instagrame.

martinus.sk

Pridaj komentár